Z Pokolenia Na Pokolenie

od 1990 roku

Czego nie wiesz o chlebie? Cz. 1

Niemal codziennie jemy go i choć wydaje się nam, że wiemy o nim wszystko, to w rzeczywistości wiele informacji na jego temat jest dla nas ciągle jeszcze ciekawostką. Nie da się ukryć, że wszelkiego rodzaju wypieki ze zbóż towarzyszą człowiekowi niemal od samego początku cywilizacji. Przyjrzyjmy się najciekawszym informacjom.

Historia chleba sięga już czasów prehistorycznych. Zachowały się ścienne malowidła, na których zaobserwować można wszystkie etapy jego wytwarzania. Wypiekali go Sumerowie, Egipcjanie, a także Rzymianie i Grecy. Według ostrożnych szacunków można założyć, że jest z nami już od ponad 12 000 lat. Najstarszy bochenek chleba odnaleziono na Krecie i ma on ponad 6000 lat. Od dawna nie jest on już zdatny do spożycia, jednak jest on świetnym dowodem na to jak silnie ten rodzaj pożywienia jest związany z naszą kulturą.

To jednak nie koniec antycznych ciekawostek, o których warto wspomnieć. Wszyscy wiemy jak ważna jest fermentacja, dzięki której nasz chleb zyskuje liczne walory zdrowotne. Okazuje się, że zawdzięczamy ją Egipcjanom. To oni jako pierwsi zastosowali ten proces w produkcji swojego chleba i upowszechnili go.

Mikołaj Kopernik jest nam znany głównie jako twórca teorii geocentrycznej, która wywróciła do góry nogami postrzeganie całego świata. Astronomia nie była jednak jedynym zainteresowaniem słynnego Polaka. Okazuje się, że był on również teoretykiem wypieku chleba, a także stworzył metodę, dzięki której w praktyczny sposób można było wyliczyć jego cenę.

W Polsce ze szczególną czcią podchodzono do wypiekania i jedzenia chleba. W pamięci żyje jeszcze wiele obyczajów, które są z tym związane. Dawni mistrzowie twierdzą, że nie można było kroić pierwszego bochenka, ponieważ mogłoby to sprowadzić pecha na kolejne wypieki. Koniecznie więc trzeba go było łamać. Chleba łamano również na powitanie gości, co pozostało w tradycji witania chlebem i solą.

Na naszych stołach pojawiają się również inne wypieki. Nie każdy zna ich historię, a jest ona równie ciekawa, co długa. Okazuje się, że rogaliki przybyły do nas z Wiednia. Zostały upieczone po raz pierwszy w 1217 i były posiłkiem, jaki był zabierany przez rycerzy na wyprawy krzyżowe. Dużo bardziej oczywiste wydaje się pochodzenie bagietki. Nie mylicie się, pochodzi ona z Francji. Trudno jednak domyślić się, że swój ciekawy kształt zawdzięcza ona spodniom francuskich żołnierzy. To właśnie w nich miała się zmieścić, by mogli się oni nią posilić w trakcie marszu.

Jeśli chodzi o kształt chleba, to także Polska ma się czym pochwalić. Wiele regionów naszego kraju tworzyło wypieki w niezwykle charakterystycznym kształcie. W Łodzi wypiekano pieczywo w kształcie kończyny, a w Kazimierzu znaleźć można było bułki w kształcie kogucików.

To jeszcze nie koniec ciekawostek i zwyczajów na temat chleba. Wkrótce pojawią się kolejne, więc odwiedzajcie nas, by dowiedzieć się kolejnych interesujących faktów.

Wirtualny spacer

Zobacz wirtualny spacer po naszej piekarnii i cukiernii w Tychach

Zobacz

43-100 Tychy

ul. Piłsudskiego 14

e-mail: biuro@uprzewoznika.pl

Formularz kontaktowy

Prosimy wypełnić poniższy formularz kontaktowy celem założenie zapytania ofertowego, bądź otrzymania potrzebnych informacji.